Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Postranní lišta

Překlady této stránky:


Rychlé odkazy

Pro aktivní

klub:projekty:zahradky

Zahrádky

O projektu

Zahrádky jsou projekt klubu Silicon Hill. Stmelujeme dohromady členy, kteří se zajímají o zahradničení, kompostování a další podobné aktivity. Pokud by tě bavilo být zapojený do naší komunitní zahrady, tak se k nám připoj. Budeme rádi, každá ruka navíc se hodí.

Kde nás najdeš

Fyzicky

Za Školícím centrem klubu. Nejprve ale bude dobré, když kontaktuješ nějakého aktivního Zahrádkáře. A kde?

Online

Přes e-mailovou konferenci zahradky@siliconhill.cz nebo se můžeš přidat do naší Facebookové skupiny či na Discordu. Případně nám můžeš napsat e-mail přímo nebo zaklepat na někoho, kdo má na dveřích štítek Zahrádkář.

Vedení projektu

Jméno Email Co tady dělá
Adam Beckert < a.beckert@sh.cvut.cz> vedoucí projektu

Pravidla

Na Zahrádkách je zakázáno pěstovat jakékoliv omamné látky!!!
Všechny věci, které chcete přinést na pozemek Zahrádek nejprve zkonzultujte s vedoucím projektu!
Nic neopírat o budovu a ani k ní nic nepokládat.

Novinky (Aktualizace za rok 2022-2023)

Během roku 2022 došlo k významným změnám v projektu Zahrádky:

- Vedení projektu: Od roku 2022 je vedoucím projektu Adam Beckert. - Rozšíření zahrad: Během minulého roku byla dokončena stavba a zahrádky se rozrostly na další část. Přibylo 6 vyvýšených zahonů a postaven byl skleník. - Odpad a voda: Začal se vozit bioodpad od SUZu a zpracovávat na kompost. Také byla získána objemná nádrž na dešťovou vodu.

Aktivity

Co zatím pěstujeme jsou rajčata, brambory, hrášek, ředkvičky, jahody (když nám je nesežerou slimáci). Pokud se domluvíš s ostatními, můžeš si zde vypěstovat, co budeš chtít.

Dále jsme v roce 2020 nakoupili ovocné stromky – jabloně, hrušky a třešně. A od dědy vedoucího projektu máme taky několik stromů švestky.

Na Zahrádkách máme dva kompostéry + jeden velký je mezi bloky 6 a 7 u vchodu do čajovny, takže pokud máte nějaký bioodpad, tak ho můžete vyhodit tam.

Dále jsme od členů AVC SH dostali Zahradní domek, ve kterém nyní máme nějaké základní náčiní (lopaty, motyky, atd.). Zahradní domek je zamčený, ale pokud bys něco k práci potřeboval, tak se domluv s nějakým aktivním.

Historie projektu

Kdysi dávno v letech kolem 2012 se objevily první náznaky o založení projektu Zahrádky od kolegů P. Fišera a V Trnka.

Pak kolegyně A. Joštová v roce 2015 podnítila na Strahov Life myšlenku kompostování a v komentářích se rozjela debata o zahrádkaření. Této myšlenky se ujal i J. Hanuš, který se několikrát sešel s kolegyní Joštovou a připravili nějakou původní myšlenku projektu Zahrádek.

J. Hanuš následně podal žádost o založení projektu Zahrádky na představenstvu klubu Silicon Hill a projekt byl schválen. Během toho proběhlo pár schůzí i s vedením SÚZ ČVUT v Praze, jmenovitě Ing. Jiří Boháček tč. ředitel SÚZ ČVUT, tč. předseda klubu Silicon Hill Václav Pužman, tč. kolejní manažerga Kristýna Jeziorská a již zmíněný Jiří Hanuš. Vedení SÚZ ČVUT se nápad líbil a navrhl prostory za Školícím Centrem. Proběhlo pár prohlídek prostorů a tyto místa oběma stranám vyhovovala.

V roce 2018 se projekt Zahrádek už zúčastnil Akce Prvák na Strahově v menze, kde jsme dávali na ochutnání chilli papričky. Akce sklidila velký úspěch. Na konci roku 2018 byl pozemek propůjčen od SÚZ ČVUT.

7. března roku 2019 v noci po náborové akci pro nováčky se poprvé skupina odvážných zahrádkářů vydala zasadit první plodinu, kterou byl česnek. Ten rok jsme pěstovali brambory, ředkvičky, rajčata, hrášek a dokonce nám vyrostl i ten česnek. Na podzim jsme tedy mohli poprvé na Akci Prvák představit plodiny naší práce, čímž byly vlastnoručně dělané Strahovské brambůrky ze strahovských brambor. Dále jsme dávali ochutnávat rajčata a chilli papričky.

V roce 2020 se Zahrádkácm dařilo méně z několika důvodů. Distanční výuka kvůli pandemii zapříčinila méně lidí na koleji a tedy méně aktivních. Vedoucí projektu Jiří Hanuš byl tehdy ještě první půlrok na výměnném pobytu na Taiwanu. Do toho navíc se rekonstruovalo celé školící centrum a Zahrádky nám tedy překopali.

 Po rekonstrukci

V roce 2020 byl udržen normální chod projektu hlavně díky dvoum členům. Jiřímu Kocumovi a Peterovi Vorosovi (zástupce vedoucího).

Tak snad v roce 2021 vše bude lepší :-) 1. 2. 2021 Jiří Hanuš – vedoucí projektu.

klub/projekty/zahradky.txt · Poslední úprava: 2023/11/23 21:18 autor: polikes